Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řád, vyznamenání, medaile

Řád

Vyznamenání, řád nebo medaile je forma ocenění s právem veřejně nosit znak ocenění. Řády uděloval král.či panovník a historické řády byly většinou z diamantů a drahých kamenů.

Zároveň s oceněním mohl panovník povýšit oceněného do rytířského stavu a tím se stával členem organizace. Nejstarší a nejvznešenější je rytířský Řád bodláku Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, založený roku 1687 skotským králem Jakubem VII..

 

Řetěz úřadu

Tyto královské řetězce se nosily od 14. století  a měly vyjadřovat symbol úřadu nebo příslušnost k některé skupině. Nosili je úředníci královských dvorů, zástupci senátu či parlamentu, rytíři, ceremoniáři, členové řádů, starostové měst apod. Byly ze zlata, zdobeny perlami a drahými kameny a měly znak příslušného zařazení.

 

Odznak královského rodinného řádu

Kromě řádů, řetězů a různých vyznamenání nosí členové královských rodin odznak královského rodinného řádu. Je to vlastně brož zavěšená na stuze,  obvykle z diamantů a drahých kamenů a je na ni fotografie či obrázek panovníka a nebo příslušníka královské rodiny.